Pühapäevakool LEMMINKÄINEN
Prindi lehekülg

Asutamise aeg

Soome keele õpetamist lastele alustati kohe peale seltsi asutamist ehk aastal 1988. Tol ajal oli keele vastu suur huvi ingerlaste seas, kes soovisid muuta elukohta ja kolida Soome. Igal sügisel alustasime keelekursustega ja rühmades oli kuni 26 last. Enamus nendest elab nüüd Soomes.

2002. aastal sai kool Haridus- ja Teadusministeeriumilt loa tegutseda pühapäevakoolina.  Nimi LEMMINKÄINEN valiti ühe Kalevala tegelase järgi .

Õppetegevuse ja õpilastele korraldatavate ürituste tutvustus

Pühapäevakooli tegevus vastab Eesti Ingerisoomlaste Liidu põhikirjale – säilitada ja edendada ingerisoomlaste kultuuri ja soome keelt. Õppekavas on soome ja ingeri keeled, rahvus- ja kalendripühad, esivanemate käsitöövõtted, rahva iidse kultuuri ja ajalooga tutvumine, esivanemate muinasjutud ja Kalevala eepos, folkloor, tantsud, röntuškad.

Kuna koolis on erinevas vanuses õpilasi, tuleb ka õppekava korraldada vastavalt nende võimetele. 5–7-aastased õpivad keelt lauldes ja mängides. 8–12-aastased ehk need, kes oskavad lugeda, täidavad keerulisemaid ülesandeid, 13–16-aastastel on tõsine keeleõpe, aasta lõpus sooritatud keeletestid aitavad kontrollida õppimise tulemusi. Kõige tähtsam on, et lapsed tunnetavad oma kultuuri, on aktiivsed keele õppijad, on valmis jagama eakaaslastega oma teadmisi.

Pühapäevakooli lapsed osalevad aktiivselt seltsi üritustel (emadepäev, jõulud), laulavad ja tantsivad koos koori ja tantsurühmaga Eesti ingerisoomlaste laulu- ja tantsupidudel. Juhannus Ingerimaal ja Jõulud Soomes viivad õpilasi soome keele keskkonda, annavad võimaluse kasutada õpitut koolis ja õppida midagi uut. Eesti Ingerisoomlaste Liit korraldab lastele keele- ja kultuurilaagreid – 2-päevased kevadel ja 6-päevased suvel. Kooli õpilastel oli võimalus kahel suvel osaleda laste 5-päevases keelekümbluslaagris Soomes.

Vastuvõtuinfo

Kooli võetakse vastu uusi õpilasi lapsevanema või hooldaja avalduse alusel, kuid tihti tulevad lapsed algul klassikaaslasega või sõbraga tundi ja alles siis tuleb lapse vanem ning kirjutab avalduse.

Õpilaste edulood

Tuginedes mitmeaastasele kogemusele, võib öelda, et kõige aktiivsemad õpilased on just need, kes ei oska veel lugeda. Suureks plussiks on, et ema või isa, kes toob väikelapse kooli, õpib koos lapsega ning tal tekib soov ja ka vajadus täiendada oma teadmisi ja jätkata keeleõpet seltsi keele ja kultuuri kursustel. Lapsed on õnnelikud, kui neid kiidetakse hea soome keele oskuse, kultuuri ja ajaloo tundmise eest ning ema ja isa saavad aru, millest laps räägib või laulab.

Koolijuhi kontaktid

Maire Petrova
Ida-Virumaa Ingerisoomlaste Seltsi pühapäevakooli LEMMINKÄINEN juhataja
Tel +372 526 0394
E-post: maire2008@gmail.com