Uudised
Prindi lehekülg
Välismaal elavad Eesti noored tulevad suveks Viljandimaale laagrisse
29.06.2016

PRESSITEADE

Väljaspool Eestit elavatele eesti päritolu noortele korraldab Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed (MISA) juba 16-ndat suve eesti keele- ja kultuurilaagreid. Koostööpartneri MTÜ HeadEst abiga võõrustatakse neljas laagrivahetuses kokku 120 noort.

MISA korraldab käesoleval suvel Eesti juurtega noortele vanuses 13 kuni 18 aastat eesti keele- ja kultuurilaagreid, mis toimuvad Venevere Puhkekülas Viljandimaal. Kokku osaleb laagris 88 välismaal elavat Eesti juurtega noort ning 32 Eesti tuginoort, kes toetavad võõrsil elavaid eakaaslasi eesti keeles suhtlemisel ja kes tutvustavad neile ka noorte tegemisi Eestis. „Väliseesti noortele mõeldud eesti keele- ja kultuurilaagrid on kaasahaaravad ja sisukad. Kuna mitmed noored on osalenud korduvalt, siis tänu neile on arenenud metoodika ja täienenud ka tegevuste pagas. Varasem kogemus võimaldab neil avatumalt ja loovamalt osaleda ning seeläbi julgevad nad pakkuda uusi ideid. Nii on näiteks sündinud noorte poolt traditsioonilise laagri muusikavideo ja ajalehe tegemine,“ tutvustas MISA keelelise ja kultuurilise kümbluse valdkonnajuht Jana Tondi.

2016. aasta suvel viiakse läbi neli 10-päevast laagrivahetust. Esimene laagrivahetus toimus juuni keskpaigas. See oli mõeldud noortele, kes eesti keelt ei räägi või kelle keeleoskus on vähene. Esimesest vahetuses külastasid Eestit noored Gruusiast, Leedust, Lätist, Venemaalt, Inglismaalt,  USA-st, Türgist ja Soomest. „Esimesse laagrivahetusse tulnud noorte grupp oli seekord eriti ühtehoidev. Kui tavaliselt tekitab vähene eesti keele oskus ja erinevad keeletaustad noortes pelglikkust ja barjääre, nt inglise- ja venekeelsete noorte vahel, siis seekord olid meil toredad osalejad Inglismaalt ja USA-st, kes oskasid ka vene keelt. Seega tänu noorte huvitavatele taustadele said keelesillad eriti sujuvalt ületatud,“ kommenteeris esimest laagrivahetust MTÜ HeadEst juhatuse liige Epp Adler.

Teine laagrivahetus toimub 28. juunist 8. juulini. Kolmas vahetus viiakse läbi 18.-28. juulil. Mõlemad laagrivahetused on mõeldud kesktasemel või hästi eesti keelt rääkivatele noortele. Lisaks eelpool nimetatud riikidele on sel suvel Eestisse laagrisse tulemas veel noori Rootsist, Norrast, Mehhikost, Hispaaniast, Iirimaalt, Marokost, Itaaliast, Prantsusmaalt, Portugalist, Saksamaalt, Ungarist ja Austriast. Esimeses kolmes laagrivahetuses on ligi 70 protsenti osalejatest MISA eesti keele- ja kultuurilaagris esmakordselt. „3.-13. augustini toimuvasse neljandasse laagrivahetusse tulijatest on valdav enamus meie laagris varem osalenud. Seda laagrivahetust külastavad noored, kes valdavad kõik eesti keelt vabalt,“ selgitas Tondi. 

Sel aastal on laagriprogrammis Tallinna. Loodusreis on poolepäevane väljasõit metsa ja rappa. Väljasõidu sihtkohtadena saab valida Parika raba ja looduskaitseala või Soomaa rahvuspargi külastuse vahel. Kultuurireisi käigus saavad noored külastada Olustvere mõisa ja mõisaparki või Viljandit ning Põltsamaad. Lisaks pakutakse noortele päevast väljasõitu Tallinna, väisatakse TTÜ Mektory`t, Eesti Vabaõhumuuseumi ja Tallinna vanalinna.

Kokku registreerus 2016. aastal toimuvatesse laagritesse MISA kodulehe kaudu 150 välismaal elavat noort. Laagri majutuse, toitlustuse, transpordi, õppetöö ning väljasõitudeks ja tegevusteks vajalikud kulud katab MISA Kultuuriministeeriumi ning Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Rahvuskaaslaste programm 2014-2020“ vahenditest.

Lisainfo:

Jana Tondi
MISA keelelise ja kultuurilise kümbluse valdkonnajuht
E-post: jana.tondi@meis.ee
Tel. 6 599 069