Uudised
Prindi lehekülg
Rahvuste päeva eel tutvustavad Eesti vähemusrahvused oma kultuuri ja traditsioone
15.09.2016

Kultuuriministeeriumi pressiteade

Järgmise nädala lõpus, 24. septembril tähistatakse Eestis rahvuste päeva, millega tunnustatakse Eestis elavaid rahvusvähemusi. Rahvuste päeva eel ja järel tutvustavad mitmed rahvuskultuuriseltsid oma traditsioone, käsitööd ja rahvuskööki. Arutletakse identiteedi, rahvuse ning rahvakultuuri ja selle arendamise võimaluste üle tänapäeva kultuuriruumis.

Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsleri Anne-Ly Reimaa sõnul on Eesti koduks enam kui 190 rahvusele, kes kannavad endas oma kultuuripärandit ja keelt. „Selline mitmekesisus ei muuda meie kultuuri mitte ainult elujõulisemaks, vaid edendab ka ühiskonnaelu ja annab hoogu majandusele. Iga kogukond ja iga rahvus on vaba oma kultuuri viljelema tingimusel, et austatakse ja arvestatakse ka teisi. Rõõmustav on kultuuriseltside rohkus ja nende koostöövalmidus ning tahe olla vastastikku avatud ja üksteist toetavad,“ rääkis Reimaa.

Eestis elavatele rahvastele pühendatud päeva tähistamine algas 2005. aastal, mil tolleaegne rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo kuulutas 24. septembri Eesti rahvusvähemuste päevaks. Rahvuste päevaga meenutatakse Eesti Rahvuste Foorumi esmakordset kogunemist 1988. aasta 24. septembril. Tänavu tähistatakse rahvuste päeva juba 12. korda.

Rahvuste päevale on pühendatud mitmeid sündmusi üle Eesti:
 

•             17. septembril toimub Pärnu kontserdimajas Eesti Juutide Foorum „Jahad 10“.

•             23. septembril toimub Narvas III kultuurifoorum „Traditsioonid innovatsioonideks”.  Foorumil arutletakse rahvakultuuri ja selle arendamise võimaluste üle uute väärtuste loomisel tänapäeva kultuuriruumis.

•             23. septembris toimub Tallinnas Eestimaa rahvuste ümarlaud, kus toimub arutelu teemal „Identiteet, rahvus, pagulus – kuidas jääda iseendaks ja suhelda teistega“.

•             24. ja 25.septembril toimub Tallinna Raekoja platsil Eestimaa Rahvuste Ühenduste Etnolaat ja kontsert ning Õpetajate Majas rahvuskultuuride mess, kus rahvusvähemuste pühapäevakoolid tutvustavad oma käsitööd, kunsti, rahvuskööki ja muusikat, avatud on töötoad.

•             25. septembril toimub Jõhvi kontserdimajas „Rahvuskultuuride Loomepada“, mis on pühendatud merekultuuriaastale. Toimub konverents „Merekultuuriaasta – hoida olemasolevat ja luua uut merekultuuri“ ning avatud on mitmed näitused ja ekspositsioonid.

Kõikide sündmustega saab lähemalt tutvuda rahvuste päeva kodulehel.

Lisainformatsioon:

Anne-Ly Reimaa
Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler
6282217
anne-ly.reimaa@kul.ee