29. ja 30. novembril toimub Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutuse Meie Inimesed (MISA) eestvedamisel Tallinnas rahvusvaheline konverents “Lõimumise väljakutsed radikaliseeruvas maailmas”. Konverentsi ühe peaesineja Kanada Queen’si Ülikooli emeriitprofessori John Berry sõnul on tänase mitmekultuurilise ühiskonna peamisi väljakutseid kultuuridevahelised suhted ja arusaam, millistel põhimõtetel need suhted baseeruvad.
Prof Berry ütlusel kinnitavad kultuuridevaheliste suhete teemalised teadusuuringud kolme peamist põhimõtet, mis tagavad ühiskonna sidususe. „Esiteks selleks, et inimesed aktsepteeriksid enda ümber teistsuguseid inimesi, peavad nad esmalt end ise tundma nii indiviidina kui ka grupi liikmetena ühiskonnas turvaliselt. Kui inimene tunneb oma eksistentsile ohtu, on ta valmis teisi tõrjuma. Teiseks on inimeste heaoluks tähtis, et nad samastuksid nii oma päritolukultuuri kui ühiskonnaga laiemalt ja nende kahe vahel ei oleks vastuolu. Kolmas aspekt on seotud vastastikkuse aktsepteerimisega – selleks on vajalik, et inimesed läviksid rohkem inimestega väljastpoolt nende tavapärast suhtlusringkonda,“ selgitas Berry. Professori kinnitusel on neid põhitõdesid uuritud 16 riigis, sealhulgas ka Eestis, Lätis ja Venemaal.
MISA juhataja Dmitri Burnaševi sõnul on viimase paari aastaga lõimumise teema senisest veelgi olulisemaks tõusnud. „Kui seni on meie jaoks peamiselt päevakorras olnud eesti ja vene kogukondade lõimumine, siis täna on vajadus olla valmis võtma oma ühiskonda vastu hoopis teistsuguse kultuurilise taustaga inimesi. Selline muutus mõjutab rahvussuhteid ühiskonnas tervikuna ja on täna kogu Euroopa ühine väljakutse. Peame üheskoos vaatama üle senised kogemused – meie võimekuse erinevaid rahvusi oma kogukonda lõimida, analüüsima tehtut ja leidma toimivaid lahendusi näiteks hariduses või tööturu reguleerimises, mis toetavad ühiskonna ühtsust,” selgitas Burnašev konverentsi toimumise vajalikkust.
Rahvusvaheline konverents toimub 29.-30. novembril 2016 Tallinnas. Sündmusel esinevad rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdid Kanadast, Suurbritanniast, Venemaalt, Saksamaalt, Norrast, Taanist, Rootsist, Soomest ja Eestist. Lisaks prof. John Berryle on esinejate seas Suurbritannia Bradfordi ülikooli mitmekesisuse professor Prof. Uduak Archibong MBE, Saksamaa Integratsiooni- ja Migratsioonifondide Ekspertnõukogu aseesimees Prof. Dr. Haci-Halil Uslucan ja mitmed teised arvamusliidrid. Ekspertidena astuvad konverentsil üles ka Tartu Ülikooli kommunikatsiooniuuringute professor Triin Vihalemm, majandusekspert, ettevõtja ja riigimees Raivo Vare, Haridus- ja Teadusministeeriumi analüüsi osakonna juhataja dr Aune Valk jt.
Konverentsi programmi ja esinejate tutvustused leiab aadressilt www.misakonverents.ee. Kahepäevane konverents ja vastuvõtt on osalejatele tasuta. Konverents on inglisekeelne eestikeelse sünkroontõlkega. Konverentsile saab registreerida kuni 22. novembrini või kuni kohtade täitmiseni.
MISA korraldatavat konverentsi toetab Kultuuriministeerium ja partnerorganisatsioonid: Briti Nõukogu, Kuninglik Norra Saatkond, Kuninglik Taani Saatkond, Tallinna Ülikool jt.
Lisainfo:
Marianna Makarova
MISA uuringute valdkonnajuht
E-post: marianna.makarova@meis.ee
Tel 659 9853
|